Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.08.2011 12:22 - БОТЕВГРАД
Автор: anistat Категория: Туризъм   
Прочетен: 2139 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 06.09.2011 12:34


Ботевград
image image image Ботевград
42.9, 23.783  Координати: 42.9, 23.783 
(карта - карта - карта - сат. снимка)
Общи данни
Население 21 666
Землище 53,298 kmІ
Надм. височина 340 m
Пощ. код 2140
Тел. код 0723
МПС код СО (Сф)
ЕКАТТЕ 5815
Администрация
Държава България
Област Софийска
   
Адрес община
пл. Освобождение 1

География

Намира се в Софийска област на около 60 километра от град София, по посока Варна или Русе. Разположен е в ботевградската котловина, в непосредствена близост до автомагистрала Хемус и прохода Витиня.

История

Градът носи името на националния герой на българския народ, поета революционер Христо Ботев. image


Изглед от центъра на града

Най-древният предшественик на Ботевград е тракийско селище от петото хилядолетие (столетие, може би?) преди Хр., което се намира в района на днешните хмелови конструкции в местността Манастирището, западно от града. Оттук в Ботевградския музей са прибрани разнообразна битова и строителна керамика, оръдия на труда, мраморна оброчна плоча с образа на Тракийския конник. До града са открити и фрагменти от римска пътна колона с надпис в чест на императорите Валентиниан, Валент и Грациан. Колоната сигурно произхожда от 375 г., защото само през тази година тримата са царували заедно.

Близостта на селището с римския път става причина жителите му да го изоставят и се установят на 3 км. южно от него в гората — закрилник, където израства ново село, наречено Зелин. При заселването на славяните по нашите земи селището придобива чисто славянски облик. Село Зелин влиза в пределите на феодалното владение, чиито управител севаст Огнян, виден боляри при цар Иван Шишман,със седалище крепостта „Боженишки Урвич“, оказала последна съпротива на османските поробители в защита на българската държава.

През втората половина на 18 век жителите на с. Зелин се преселват отново в котловината на мястото на днешния град, където около построението страноприемница и самунджийница (хлебопекарна) възникнало ново село, наречено Самунджиево. Тези твърдения обаче се разминават с историческата действителност. Според османски доганджийски регистър от 1564-1565 г. село Самунджиево вече съществува вероятно на същото място и поне някои от жителите се занимават с отглеждане и снабдяване на султанския двор със соколи. Дали в селището тогава действа църква, не може да се отговори поради липсата на сведения. Знае се само, че през 1826 г. в Самунджиево има полусхлупен параклис, към който тогава е основано килийно училище. Параклисът се казва „Св. Георги". През 1864 година е създадена часовниковата кула, а през 1865 г. тук е издигната единствената българска църква, посветена на мъченик, убит от турците - Георги Нови Софийски.

През1866 г. през селото е прокаран стратегически военен път Русе-София и по предложение на известния турски реформатор Мидхат Паша. Самунджиево е обявено за град — център на Каза, от 30-тина села и два града Етрополе и Тетевен, отцепени от Ловешката и Врачанската каза. Новият град е наречен Орхание, на името на султан Орхан Гази. Името Самунджиево е забранено под страх от големи глоби, но жителите на града не приемат името Орхание и започват да го наричат просто касабата (на турски град).

Жителите на града водят борба против османските поробители във въоръжените чети на Хаджи Димитар,Панайот Хитов и Филип Тотю. През м. декември 1870 г. в града идва Апостола на свободата — Васил Левски и основава революционен комитет. Орхание се включва в създадения от него първи революционен окръг на страната.

По време на Априлската епопея 1876 г. населението на Орханийския край активно се подготвя за въстанието. То изживява ужасите от жестокото му потушаване чрез съдбата на Ботевите четници, водили сражение с турския башибозук. Това е и поводът на 1 декември 1934 г. градът да бъде преименуван от Орхание на Ботевград. Датата е избрана за празник на града.

По време на Руско-турската освободителна война 1877- 1878 г. българските патриоти, сред които има и немалко жители на Орхание, организират отряди на народно опълчение за да се сражават на страната на руските войски. Ботевградският край е арена на продължителни кръвопролитни сражения между войските под командването на руския генерал Йосив Гурко и укриващата се в старопланинските проходи османска армия.

За независимостта и свободата на родината се сражават опълченци от Ботевградския край под командването на генерал Николай Столетов. Мнозина от тях са наградени с ордени и медали за проявена храброст и героизъм в боевете на Шипка,Плевен,Шеиново и Стара Загора. На 29 ноември1877г. след разгромяването на османските поробители руските войски влизат в Орхание.

При първото преброяване в Княжество България през 1881 г. Орхание има 2284 жители.

Религии 

Ботевград е предимно источноправославен град. В последните години се наблюдава засилено присъствие на протестанти.

Заетост

Най-големият работодател в града е заводът за електронни елементи EPIQ . Наскоро беше открит и завод за светодиоди . Двете предприятия ползват части от базата на бившия завод за полупроводници.

Друг голям работодател е GE Pharmaceuticals

Често срещана практика е жители на Ботевград да работят в София, като пътуват всеки ден с автомобил. По автомагистрала Хемус се стига до София за около 50 минути.

Забележителности image Часовниковата кула, един от Стоте национални туристически обекти.
  • Часовниковата кула на Ботевград е символ на града и присъства в герба му. Кулата е построена през 1862-64 година. Името на архитекта не е запазено, но майсторът е известен — Вуно Марков. Оригиналният часовников механизъм се пази в музея, а сегашният е направен от майстори в Етъра, като частите са внесени от чужбина. Печатът на БТС се намира в общината.
  • В близост до града е с.Скравена, където има още 3 обекта от национално значение.
  • Зелин е вилна зона част от Ботевград и разположена на 3 km южно от града и на около 1 km от магистрала "Хемус". В нея прекарват почивката си много граждани на Ботевград и околните селища. В района около Зелин има голяма площ, заета от иглолистни гори.
Редовни събития
  • 1 декември - Празник на Ботевград
  • Разпети Петък - ден на традиционен събор, който датира от времето, когато Ботевград е бил Орхание. По традиция трябва да се купи нещо калено за здраве. Съдът трябва да е кален, тъй като Мария-Магдалена когато помолила Исус Христос за опрощаване на греховете, събирала сълзите си в кален съд. Закупуването на такъв съд на Разпети петък символизира желанито на човек да бъдат опростени греховете му. На този събор се събират производители и търговци на глинени съдове от цялата страна.
image Дом на науката и техниката

Празниците в града се отбелязват с голяма заря в центъра на Ботевград.

Международни отношения

Ботевград е побратимен град или има сътрудничество с:






Тагове:   Ботевград,   туризъм,


Гласувай:
3


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: anistat
Категория: Туризъм
Прочетен: 142239
Постинги: 25
Коментари: 11
Гласове: 47
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930